Komplikasyonlar

ATEŞLENME

Ateşlenme son yapılan çalışmalarda 1hhy +1ghy oranındaki kombinasyonu ile kullanılması ateşlenme problemlerini kaldırmıştır.

BADEMCİK İLTİHABI

Bademcikler (tonsil) ve geniz eti (adenoid), lenfoid doku denilen ve vücudun bağışıklık sisteminde vazife yapan organlar olduğundan ameliyatla alınırsa vücut bu sistemlerden kısmen veya tamamen mahrum kalacaktır.

BURUN TIKANIKLIĞI

Burun tıkanıklığı ve geniz eti ilişkisi Çocuklarda en sık rastlanan burun tıkanıklığı nedeni geniz etinin büyümesi bazen de teşhis de burun eti büyümesi olarak karşılaşılmaktadır. Bu bademciğe benzeyen ve damağın gerisinde burnun arkasında yer alan bir dokudur. Bu problemi olan çocuklar geceleri veya gündüz uyurken sesli nefes alırlar, horlarlar. Bu çocuklar sürekli olarak ağızlarından nefes alırlar, yüzlerinde solukluk ve mutsuzluk gözlenir. Dişlerinde ve çene yapısında de bozukluklar olabilir. Geniz etinin iyileşmesine doktorunuz cerrahi girişimler önerebilir. Bitkisel gerçek bir iyileşme duyulmadığı için böyle bir öneri yapılmamaktadır. Yılda 10-20 kişiye yetecek bitkisel malzeme ancak bulunabildiğinden bu konudaki yapılacak çalışmaların önü kesilmektedir. Ekonomik bir özelliği olmadığından üretim tesisi kurulması için bir devlet desteği gerekmektedir. Çok az numune üretilebilmektedir. Burun tıkanıklığı, nefes almada zorluk çekme nefessiz kalma kısmen olduğu gibi %90 tıkanıklık seviyelerinde dahi olabilmektedir. Gündüzleri ağız yoluyla hava ihtiyacı karşılanırken geceleri bu durum kısa zaman aralıkları ile nefessiz kalma şeklinde olmaktadır. Burun Tıkanıklığı Okul başarısı düşmesi ve oyun isteklerinde azalma ilişkisi ilk bakışta fark edilmeyen zararları; Anne ve babalar çocuklarının diş bozukluğu ve diş çürümelerine ve kansızlık sebepleri arasında nefessiz kalmanın olduğunu bilmeyebilirler. Çocuğun oyun ve ders çalışmaya isteği yoktur. Anne babalardan bazıları çocuğun ders çalışmak istemeyişini tembelliğinden veya zekâsı bu kadar zannederler. Hâlbuki çocuk geceleri yeterli hava vasıtasıyla dokularına oksijen alamadığından yorgun ve isteksizdir. Beyin geceleri yeterli oksijen alamayınca sabah dersleri verimsizdir. Bir önceki derslere yeterli ilgi gösteremeyen çocuk bu birikmeler zincirleme okul başarısını düşürür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir